Józef Tischner – niezwykły ksiądz i jego publikacje

Ks. Józef Tischner (https://www.taniaksiazka.pl/autor/jozef-tischner) to jedna z najbardziej urzekających postaci polskiego rynku wydawniczego. Jego książki, jak m.in “Alfabet duszy i ciała” pełne są przejmujących historii, w których przeplatają się ze sobą miłość, nadzieja, poszukiwanie dialogu z drugim człowiekiem i uniwersalne mądrości wynikające z wiary i poczucia ludzkiego dobra.

Filozoficzne refleksje ks. Józefa Tischnera

Jednym z dominujących nurtów w publikacjach tego wybitnego człowieka, księdza i filozofa są refleksje będące wynikiem jego trudnych doświadczeń, wykształcenia i głębokiej wiary, która nierzadko pomagała mu odnajdywać sens w trudnych czasach powojennych. Ks. Józef Tischner był autorem wielu książek sięgających do głębi człowieczeństwa i pomagających znaleźć czytelnikom pociechę oraz refleksję wynikającą z życia w niełatwych czasach pełnych zagrożenia, gwałtownych przemian ustrojowych i jednocześnie nadziei na lepsze jutro.

Jako wybitny etyk i filozof poruszał w swoich publikacjach zarówno kwestie wymagające głębszego rozważenia, jak i tematy lżejsze, krążące wokół opiewania zalet góralszczyzny. Jego książka “Alfabet duszy i ciała” nie unikała trudnych tematów związanych z życiem w czasach kryzysowych, nie uciekała od codziennych problemów człowieka i jednocześnie pokazywała co jest prawdziwym źródłem ludzkiej wolności i jak dzięki szerokiemu zrozumieniu tego pojęcia wyrwać się z otaczającego nas letargu. Kolejne jej karty odsłaniają przed czytelnikiem to, jak ważne w każdych czasach jest poszukiwanie dialogu i komunikacji z człowiekiem i Bogiem, jak wiele daje miłość, solidarność i nadzieja.

Codzienność łącząca się z religią

Ks. Józef Tischner w niezwykle przystępny i skłaniający do myślenia sposób potrafił uświadamiać ludziom, że każdy z nich jest indywidualnym twórcą i artystą swojego życia i to od tego, jak sam je rzeźbi zależy jego szczęście, postrzeganie świata i wewnętrzne dobro działań. Jego książki mimo, iż z jednej strony są typowo religijne, to z drugiej ocierają się o codzienną, bardzo ludzką rzeczywistość tak mocno, że nie sposób jest przejść obok nich obojętnie. Sam Tischner zresztą często podkreślał, że przede wszystkim jest człowiekiem, z całą bazą ludzkich emocji, wątpliwości i doświadczeń, później wykształconym filozofem, następnie długo, długo nic i dopiero na końcu księdzem. Być może takie podejście sprawiło, że był wyjątkowym człowiekiem swoich czasów, a jego książki i publikacje na stałe wpisały się w polską literaturę i są chętnie czytane bez względu na mijający czas.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com