Rozważania o kościele i życiu

Kościół w ostatnich czasach staje się miejscem ataków ze strony wielu osób. Wszystko przez to, że wiele tajemnic wychodzi na jaw. Pomimo tego co się dzieje w ostatnich czasach w kościele katolickim nie można jednak zapominać o tym, że nie wszystkich mierzy się jedną miarą. W naszym kościele byli tacy ludzie, którzy mieli do powiedzenia wiele mądrych rzeczy i naprawdę robili wszystko, aby dobrze krzewić ludzką wiarę. Do takich ludzi należał właśnie Józef Tischner – ksiądz katolicki, filozof, publicysta, który zmarł 28 czerwca 2000 roku. Jego śmierć była szokiem. Na tyle, że aktualnie urzędujący wtedy papież Jan Paweł II wyraził swoje ubolewanie. “Był człowiekiem Kościoła, zawsze zatroskanym o to, by w obronie prawdy nie stracić z oczu człowieka”. Do dzisiaj pozostało nam po nim wiele wspaniałych książek i publikacji, które mówią o tematach ponad czasowych. W jego dorobku literackim znaleźć można: “Filozofia Dramatu”, ” Nieszczęsny dar wolności”, “Spowiedź rewolucjonisty: czytając Fenomenologię ducha Hegla”, “Czytając Veritatis splendor”, “W krainie schorowanej wyobraźni.”, “Spór o istnienie człowieka”, “Drogi i bezdroża miłosierdzia.”, “Miłość nas rozumie: rok liturgiczny z księdzem Tischnerem”, “Zrozumieć własną wiarę” i wiele innych. Niektóre książki jego autorstwa zostały wydane po jego śmierci.

“Rozmowy z dziećmi. Kazania niecodzienne”

Na jego msze prowadzone dla dzieci przychodziło wiele osób. Dzieci z wielką przyjemnością wchodziły z nim w dyskusje. W tej oto książce znajdziemy na to jawny dowód. Kiedy Tischner przemawiał dzieci bardzo chętnie odpowiadały na pytania ze swoją prostotą i szczerością. Książka przypomina kazania, jakie ksiądz kierował do najmłodszych. W środku znaleźć można również niecodzienną niespodziankę – bajki autorstwa księdza, które do tej pory nie były publikowane w żadnym innym miejscu. Tischner wspaniale opowiadał o Jezusie, dzięki czemu wprowadzał maluchy w tajemny świat chrześcijaństwa.

“Mądrość człowieka z gór”

“…jeśli czegoś nie da się przełożyć na góralski, to znaczy, że w ogóle nie warto się tym zajmować” – tak oto zwykł mawiać ksiądz Tischner, który zawsze podkreślał, że góry zajmowały jedno z najważniejszych miejsc w jego sercu. W książce znaleźć można wiele cennych myśli, które pochodzą prosto z górskich szczytów. Jaka jest filozofia człowieka – górala z krwi i kości? W tej książce wiele osób może odnaleźć siebie. Warto sięgnąć do słów Tischnera, dzięki czemu odnajdziemy harmonię oraz spokój.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com