Ksiądz, filozof, publicysta

Józef Tischner – ksiądz katolicki, filozof, publicysta. Urodzony 12 marca 1931 roku w Starym Sączu, zmarł 28 czerwca 2000 roku w Krakowie. Znany był wielu ludziom. Jego słowa do dzisiaj wspomina wiele osób, którzy mieli przyjemność go spotkać. Pomimo tego, że nie ma go już wśród nas, to do dzisiaj można zapoznać się z tym co miał nam do powiedzenia. Wszystko za sprawą książek jakie po sobie pozostawił – a jest ich naprawdę bardzo dużo. Pisał książki z gatunku literatura faktu, publicystyka, eseje. Na rynku znaleźć można również jego książki, które mówią o etyce i językoznawstwie. Zajmował się również naukami społecznymi, jak chociażby psychologia, socjologia. W jego sercu zawsze gościła religia (w końcu był księdzem!) i filozofia. O tych dwóch tematach mógł mówić bardzo dużo i bardzo często. Jednak nie bał się również mówić o innych, społeczno – życiowych tematach. “Czasami się śmieję, że najpierw jestem człowiekiem, potem filozofem, potem długo, długo nic, a dopiero potem księdzem” – czy można nie ufać człowiekowi, który sam o sobie tak mówił. Jego śmierć (chorował na raka krtani) była wielką stratą dla Polski i dla świata. Sam Jan Paweł II powiedział, że “był człowiekiem Kościoła, zawsze zatroskanym o to, by w obronie prawdy nie stracić z oczu człowieka”. Grób księdza znajduje się Łopusznej, gdzie do dzisiaj zmierza wiele osób.

“Kot pilnujący myszy”

Tischner żył w czasach, kiedy nie zawsze można było jawnie wyrażać swoje poglądy. Dlatego też wiele artykułów, które napisał w latach 90tych nie ukazało się. W tej książce zostały zebrane właśnie takie teksty, które jak się okazuje są niezwykle wartościowe i bardzo cenne. Pomimo tego, że książka ma już swoje lata, a artykuły w nich zawarte są jeszcze starsze, to tematy w nich poruszane są ponad czasowe. Na tyle, że dotyczą one również tego, co obecnie dzieje się w świecie i w naszym kraju.

“Nieszczęsny dar wolności”

Jakże aktualny temat na dzisiejsze czasy. Obecnie bardzo dużo mówi się o wolności człowieka. Autor odnosi się tutaj do takich tematów, jak wzajemny stosunek Kościoła i państwa, dopuszczalność aborcji, poszanowanie wartości chrześcijańskich. Co w tej kwestii do powiedzenia miał najsłynniejszy polski filozof? Jego słowa mogą nas bardzo mile zaskoczyć. Pewnie nie wszyscy będą zadowoleni z tego co on ma do powiedzenia, jednak warto się tego dowiedzieć. Czy człowiek jest tak naprawdę wolny? Czy jednak władza kościelna, polityczna robi wszystko, aby pokierować losem człowieka?

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com